Ako funguje fotovoltika?

Chcete vyrábať vlastnú elektrinu? S fotovoltickou elektrárňou je to jednoduché. Premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Čo sa za týmto procesom skrýva? Vysvetlíme vám ako funguje fotovoltika, aké typy elektrární poznáme a zodpovieme otázku, či sa oplatí.

Aby mohol fotovoltický systém vyrobiť elektrinu, musí najskôr zachytiť slnečné svetlo. Ako? Solárne panely sa skladajú z fotovoltických článkov, ktoré obsahujú polovodičový materiál, napríklad kremík. Keď slnečné lúče dopadnú na panel, svetelná energia sa premení na jednosmerný prúd za pomoci fotoelektrického javu. Jednosmerný prúd sa následne pomocou striedača zmení na striedavý prúd. Výsledkom je elektrická energia, ktorú môžete využívať. 

Typy fotovoltických panelov

Na trhu nájdeme viacero typov solárnych panelov:

● Monokryštalické fotovoltické panely–  vďaka ich schopnosti dosiahnuť optimálny výkon aj pri slabšom slnečnom žiarení a vyššej teplote, sa považujú za najefektívnejšie. Dosahujú účinnosť viac ako 20 %. Majú jednotnú čiernu farbu, nakoľko ich články sú vyrezané z jedného kusu kremíka. V súčasnosti sú najpopulárnejšie.

● Polykryštalické fotovoltické panely –majú nižšiu celkovú účinnosť, čo je dôvod, prečo sa používajú stálemenej. Rozoznáte ich podľa modrej farby a mozaikovej štruktúry. 

● Amorfné fotovoltické panely – nazývané aj tenkovrstvové, majú spomedzi spomínaných typov najnižšiu celkovú účinnosť (do 14 %). Aby stes nimi dosiahli potrebný výkon, potrebujete veľkú plochu strechy. Ichvýhodou je snáď len nízka cena a hmotnosť. 

Z čoho sa skladá fotovoltická elektráreň?

Okrem spomínaných fotovoltických panelov celú fotovoltickú zostavu tvoria aj ďalšie komponenty:
• nosná konštrukcia – slúži na upevnenie panelov,
• výkonový optimizér – na zvýšenie výkonu jednotlivých panelov,
• invertor/striedač –  vďaka nemu sa jednosmerný prúd mení na striedavý elektrický prúd,  
• káblová súprava a ochranné prvky,
• monitorovacie zariadenie - poskytuje kompletný prehľad o vyrobenej elektrickej energii,
• batérie – virtuálna batéria, kedy sa prebytky elektrickej energie ukladajú za poplatok do siete alebo fyzická batéria, kedy môžete prebytky energie čerpať v prípade potreby. 

Fotovoltické systémy: aké typy poznáme?

On-grid fovotoltický systém je priamo napojený na verejnú distribučnú sieť. Ak panely vyrobia viac elektriny, ako dokážete spotrebovať, prebytky môžete „posielať“ do siete. V prípade, ak panely nevyrobia v určitom období dostatok energie, môžete energiu čerpať z verejnej siete.

• Výhodou sú nízke obstarávacie náklady.
• Nevyžaduje batériové úložisko.
• Vhodný najmä pre domácnosti a firmy, ktoré majú veľkú spotrebu počas dňa, kedy panely vyrábajú najviac energie.

Off-grid (ostrovný systém) – nie je pripojený k verejnej sieti. Využitie nájde často najmä na miestach, kde nie je dostupná verejná sieť, napríklad na chatách. Pri tomto systéme je potrebná ajfyzická batéria.

Hybridný fotovoltický systém – kombinuje výhody on-grid a off-grid fotovoltiky. Je napojený na verejnú sieť a zároveň má aj batériové úložisko. Umožňuje využívať vyrobenú elektrinu v reálnom čase, prebytky ukladať do batérií alebo ju čerpať priamo zo siete. Vstupné investície sú vyššie, ale vrátia sa v podobe komfortu. Tento systém je obzvlášť vhodný na miestach, kde dochádza k častým výpadkom prúdu.  

Kam všade môžete umiestniť solárne panely?

Možnosti ich umiestnenia sú takmer neobmedzené. Dajú sa nainštalovať na rôzne typy nehnuteľností aj povrchov: rodinné domy, chaty, garáž, terasa, balkón, fasáda...  

Šikmá strecha je asi najčastejšie riešenie umiestnenia solárnych panelov, ale rozhodne nie jediné. Solárne panely namontované na streche majú množstvo výhod, ako napríklad to, že sú mimo tieňa stromov a zároveň sú chránené pred silným vetrom. Častá je aj inštalácia panelov na plochú strechu rodinných domov či budov. 

Efektívne však môžu byť aj voľne stojace solárne panely,pretože ich možno umiestniť smerom na juh a pod ľubovoľnýmuhlom. Alternatívne možno použiť integrované riešenia, ako sú fasádne solárnepanely. 

Orientácia fotovoltických panelov

S umiestnením sa spája aj vhodná orientácia a sklon solárnych panelov. Prvá vec, ktorú je potrebné zvážiť pri inštalácii solárnych panelov a aspekt, ktorý pravdepodobne najviac ovplyvní ich výkon, je smer, ktorým sú otočené. Správna orientácia dokáže maximalizovať využitie slnečného žiarenia. 

Veľká časť najlepších rád tu vychádza z jednoduchej logiky. Bez ohľadu na to, kde žijete, slnko vždy vychádza na východe a zapadá na západe. Na Slovensku sme na severnej pologuli. To znamená, že slnko je nad rovníkom, a preto budú solárne panely najefektívnejšie, ak budú orientované na juh. To im dáva maximálny možný čas na zhromaždenie slnečného svetla a jeho premenu na energiu.

Samozrejme, nie každý dom či budova má strechu orientovanúpráve na juh. To však nie je nevyhnutne dôvod, prečo sa vzdať solárnych panelov. Ak nemôžete mať panely orientované na juh, ďalšou najlepšou možnosťou je orientácia na západ. Najmenej efektívne sú panely orientované na sever. 

Údržba solárnych panelov

Solárne panely vyžadujú minimálnu údržbu. Napriektomu by ste ich mali niekoľkokrát za rok skontrolovať, či sa na nichnenahromadila nečistota. Je dôležité, aby boli panely čisté a nič imnebránilo v tom, aby účinne absorbovali slnečné svetlo.

Skôr, ako sa svojpomocne pustíte do čistenia panelov,zistite, aké sú vaše záručné podmienky od spoločnosti, ktorá vám panely inštalovala. Niektorí výrobcovia môžu záruku na panely ukončiť, ak vykonáte údržbu vo vlastnej réžii.  

Na všeobecné čistenie stačí použiť bežnú záhradnú hadicu,ktorou umyjete čelnú plochu panelov. Najlepšie ráno alebo večer. Vyhnite sačisteniu panelov, ak sú horúce. Studená voda ich môže poškodiť.  Ak potrebujú ďalšie čistenie, ktoré hadicanedokáže zabezpečiť, môžete ich vydrhnúť špongiou s mydlovou vodou. Vždy môžetevyužiť aj služby upratovacej firmy. 

Výhody fotovoltiky – oplatí sa?

Asi najčastejšou otázkou a zároveň obavou ľudí, ktorípremýšľajú o fotoviltike je to, či sa oplatí. Vstupná investícia sa môžezdať vysoká, ale vráti sa vám v podobe ušetrených nákladoch za energie

Medzi hlavné výhody patrí

● Úspora na energiách. Výrazne znižuje náklady na elektrinu. Najmä, ak máte aj fyzickú batériu na ukladanie prebytkov a v domácnosti využívate elektrinu čo najviac (klimatizácia, vykurovanie, elektromobil...).

● Nezávislosť od dodávateľov – rastúce ceny elektriny a výpadky distribučnej siete.

● Ekológia. Znižovanie uhlíkovej stopy a šetrenie životného prostredia, keďže solárna energia je čistý a obnoviteľný zdroj.

● Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti. Dom so solárnymi panelmi je atraktívnejší pre kupcov a môže mať vyššiu trhovú cenu.

● Nízke nároky na údržbu. Solárne panely majú dlhú životnosť (20+ rokov) a vyžadujú minimálnu údržbu.

Fotovoltika s dotáciou
Vstupné náklady môžete znížiť aj vďaka podpore štátu. Program Zelená domácnostiam poskytuje po splnení podmienok dotáciu až do výšky 4 025 €. 

Fotovoltika sa oplatí. Obzvlášť, ak domácnosť alebofirma dokáže spotrebovať väčšinu vyprodukovanej energie. Ročná spotreba energie a vaša spotreba počas dňa sú hlavné indikátory, podľa ktorých vyberať vhodnú veľkosť fotovoltiky.

Každá domácnosť je špecifická, a preto je dôležité poradiť sa s odborníkmi o vhodnom systéme práve pre vás. 

Ako je to s návratnosťou? Tá sa zvyšovaním cien energiía znižovaním cien fotovoltiky, neustále znižuje. Majú na ňu všakvplyv rôzne faktory – obstarávacia cena, veľkosť fotovoltiky, inflácia,umiestnenie a podobne. Žiadny výpočet nie je stopercentne presný. Aktuálne sanávratnosť odhaduje v rozmedzí 5 až 8 rokov. Niektorým firmám sa môžeinvestícia vrátiť už po 1 roku. 

Fotovoltika na kľúč: na čo si dať pozor?

Pri výbere spoločnosti dajte pozor na jej skúsenosti, referencie a kvalitu použitých komponentov. Uprednostnite certifikovaných odborníkov, ktorí poskytujú transparentnú cenovú ponuku a jasné záruky na panely aj montáž. Dôležité je aj to, aby v cene bolo zahrnuté všetko – od projektu až po pripojenie do siete, bez skrytých poplatkov. 

U nás nájdete kvalitný tím odborníkov. Poradíme vám s výberom vhodného riešenia, zabezpečíme profesionálnu inštaláciu, vybavíme administratívu (vrátane dotácie) aj zapojenie. 

Neváhajte a kontaktujte nás v prípade akýchkoľvek otázok alebo nám napíšte na info@solargo.sk